Első említés: 1892. 03. 29. – Budapesti Közlöny 72. szám, 2. oldal
„A mikei önkéntes tűzoltó-egylet alapszabályai, a m. kir. belügyminister által, f. évi 21.818. szám alatt, a bemutatási záradékkal elláttattak.”
A községben 1909-ben történt egy katasztrofális tűzeset, ezt a Somogyvármegye folyóirat tette ismertté egy tudósítás alapján (1909. április-június (5. évfolyam, 74/1141-145/1212. szám):
„Borzasztó rémület vett erőt az embereken és akik magukhoz tértek az első rémületből, a teheneket és lovakat szabadjára engedték, nehogy az istállóban elpusztuljanak. A szabadjára hagyott állatok végignyargaltak az utcákon, ami még rémesebb képet kölcsönzött a lángban álló községnek.
A harang vészesen kongott egyre, de az oltás munkája nehezen haladt előre részint az orkán, részint a vízhiány miatt. A nagy szárazságban ugyanis a környékbeli kutak és források meglehetősen kiapadtak.”
Tehát ekkorra már egy aktív egylet állt a település rendelkezésére, mely képes volt részt venni ilyen helyzetek megoldásában, de külső tényezők miatt (általános vízhiány, viszontagságos időjárási körülmények) hatékonysága nem lehetett teljesen kielégítő. A helyzetet a nagybirtokos, gróf Somssich Miklós közbelépése tette kevésbé kilátástalanná:
„Amikor legnagyobb volt a veszély, megjelent Saárdi-Somssich Miklós nagybirtokos és az uradalom valamennyi kocsiját kirendelte az oltás céljaira. A kocsikon könnyebben és gyorsabban megközelíthették azokat a helyeket, ahol viz van, s az oltás igy Saárdi-Somssich Miklós lelkes vezetésével könnyebben ment. Közben Mikére érkeztek az összes környékbeli tűzoltók és este 10 órára folytonos megfeszített munka árán sikerült eloltani a tüzet.”
Mike tehát nem lett egészen a lángok martaléka. Ebben az akkori gróf közbelépése mellett, a sorok között olvasva, a már létező tűzoltó-egylet is komoly szerepet játszhatott.
A 20. század további lefolyása során szerencsére nem történt már akkora jelentőségű tűzvész, mely indokolta volna a médiavisszhangot. Valószínűleg ebben közrejátszhatott az egylet sikeres működése is, mely sokat tett az ilyen jellegű katasztrófák visszaszorításáért.
1992-ben ünnepelte a társaság 100 éves fennállását. E jeles esemény a korabeli Falutévé nevű orgánum hírközlő rovatában jelent meg írott formában is melyet többek között a Kisalföld, a Kurír, a Magyar Hírlap, a Népszabadság és a Népszava is lehozott.
Mike ÖTE fennállásának 135. évfordulója és az önkéntes tűzoltó egyesületetek területi versenye alkalmából készült képek: